fbpx

Blog

Zaburzenia lękowe – o co chodzi z nerwicą?

Zaburzenia lękowe potocznie zwane nerwicą to jeden z najczęstszych problemów psychicznych współczesnego człowieka.

Ludzie żyjący w społeczeństwie zachodnim doświadczają na co dzień coraz więcej stresu o wiele więcej niż miało to miejsce w czasach minionych. Jak to możliwe? Żyjemy w okresie bez wojen, głodu, ostrych kryzysów gospodarczych jakie wcześniej miały miejsce dość powszechnie. Jak to możliwe abyśmy doświadczali więcej stresu niż nasi przodkowie? Okazuje się, że przemawiają za tym m.in. tempo życia oraz czynniki zewnętrzne, które wywołują wśród nas coraz większy niepokój co do naszej przyszłości.

W ciągu ostatnich 30 lat nasze otoczenie, w którym żyjemy zmieniło się bardziej niż miało to miejsce w okresie poprzednich 300 lat. Tempo życia, boom technologiczny sprawiają, że ludzie nie nadążają za tym aby się przystosować. Dodatkowo zmiana też dotyczy systemu wartości i norm. Poprzednie światopoglądy narzucane przez religię upadają, pojawiają się nowe, często ze sobą sprzeczne.

Do tego zagrożenie ze strony terroryzmu, degradacja środowiska naturalnego, nieprzewidywalność systemu ekonomicznego powodują niepokój i niepewność co do przyszłości.

Wszystkie te czynniki sprawiają, że wielu ludziom trudno dziś zachować poczucie stabilności w życiu. Zaburzenia lękowe są następstwem ich mniejszej zdolności do radzenia sobie z rosnącym poziomem stresu.

Czym jest lęk?

Lęk to nie to samo co strach. Jaka jest zatem różnica? Strach najczęściej skierowany jest na coś zewnętrznego – przedmiot czy też sytuację. Możemy czuć strach przed egzaminem, obawiać się, że ktoś na kim nam zależy nas odrzuci. Z kolei lęk bardziej skierowany jest do wewnątrz niż na zewnątrz. Lęk może być reakcją na coś odległego, niejasnego, może być to obawa przed „utratą kontroli” lub, że „wydarzy się coś złego”.

Lęk oddziałuje niejako na człowieka w pełnym wymiarze: na poziomie fizjologii, zachowania oraz psychiki. Nasze ciało może na lęk reagować gwałtownym biciem serca, potliwością, nudnością. Na poziomie zachowania lęk może odebrać zdolność radzenia sobie z konkretną sytuacją a nawet możliwość funkcjonowania na co dzień. Z punktu widzenia psychicznego nerwica to głęboki niepokój, w skrajnych przypadkach może powodować napad paniki.

Czy każdy lęk świadczy o zaburzeniu psychicznym?

Otóż nie, nie każdy lęk świadczy o nerwicy. Lęk jest nieodłącznym elementem życia we współczesnym świecie. Istnieją sytuacje kiedy lęk jest uzasadniony a nawet pożądany dla naszego dobra – odczuwanie lęku w konkretnym przypadku może nas uchronić przed stratą lub porażką. Jak zatem odróżnić lęk od nerwicy?

Nerwica różni się od normalnego lęku kilkoma elementami:

– wysoka intensywność lęku (np. napady paniki),

– długoterminowość utrzymywania się (lęk utrzymuje się całymi miesiącami nawet po jak sytuacja stresującą przeminie; czasami taki długoterminowy lęk prowadzi do fobii).

Jak rozpoznać nerwicę z atakami paniki czytaj w kolejnym artykule: Nerwica z napadami paniki – jak ją rozpoznać?