fbpx

Blog

Leczenie uzależnienia od hazardu

Uzależnienie od hazardu

Z serii terapii uzależnień w tym artykule temat radzenia sobie z kolejnym nałogiem – hazardem.
Uzależnienie od hazardu to kompulsywne podejmowanie ryzyka finansowego w grach losowych. Uzależnieniu temu towarzyszy kontynuowanie zachowania z powodu wewnętrznego przymusu, kompletny brak kontroli oraz możliwości zaprzestania pomimo negatywnych konsekwencji. Z założenia, gry hazardowe mają służyć rozrywce. W momencie, kiedy stają się dla kogoś jedynym sposobem na rozładowanie napięcia czy odczuwanie satysfakcji, stają się uzależnieniem.

Dlaczego uzależnienie od hazardu jest takie groźne?

Osoba uzależniona ma tylko jeden cel – zdobyć pieniądze na kolejną grę. Potrzeba ta jest tak silna, że nie zwraca się uwagi na to, czy komuś to szkodzi np. rodzinie, która może w konsekwencji być pozbawiona środków do życia. Nie jest też dla osoby uzależnionej ważne to, czy szkodzi sam sobie, zaciąga kolejne kredyty, popada w spiralę zadłużenia a nawet zaczyna kraść, narażając siebie na konsekwencje prawne lub przemoc.

Obecnie uzależnienie od hazardu jest o tyle groźne, że ta aktywność jest jeszcze bardziej dostępu dla każdego w Internecie. W obecnych czasach, hazard przeniósł się w głównej mierze do sieci. Jest dostępna cała gama gier online. W sieci nie operuje się gotówką i można łatwo zaciągnąć kolejny kredyt.

Terapia uzależnienia od hazardu

Nałóg ten jest chorobą, którego mechanizm w mózgu jest podobny jak ten, który ma miejsce w przypadku uzależnienia od alkoholu. Tym samym także proces terapii ma podobne założenia, a zdrowe funkcjonowanie oparte jest na całkowitej abstynencji i unikaniu miejsc, sytuacji i ludzi, które by o tym nałogu przypominały.
Skuteczną formą leczenia uzależnienia jest psychoterapia. Podczas cyklu spotkań terapeuta pomaga osobie uzależnionej uświadomić sobie problem, z jakim się mierzy oraz zastosować indywidualnie wypracowany sposób poradzenia sobie z tym zaburzeniem.

Jeżeli Ty lub ktoś z Twoich bliskich przejawia zachowania świadczące o uzależnieniu, nie wahaj się, skontaktuj się z nami i skorzystaj z konsultacji specjalistycznej aby poznać zasady i możliwości leczenia.

Autor: Natasza Żurowska psycholog, neuropsycholog.