


Sposób leczenia zaburzeń lękowych zależy przede wszystkim od stopnia nasilenia lęku.
Zmiana stylu życia
W łagodnych stanach lęku wystarczy zmiana stylu życia i zadbanie o potrzeby ciała, które pozytywnie wpływają na równowagę psychiczną.
Po pierwsze chodzi zwolnienie tempa życia, dbałość o odpowiednią ilość snu i wypoczynku oraz regularne zdrowe posiłki (redukcja substancji pobudzających lęk – m.in.: nikotyna, kofeina, cukier). Badania potwierdziły również, że regularna aktywność fizyczna również obniża poziom lęku i zmniejsza częstotliwość występowania ataków paniki.
Co ciekawe tego typu zalecenia usłyszą też pacjenci borykający się z większym nasileniem zaburzeń lękowych. Wypracowanie, nowych pro zdrowotnych nawyków pozwoli nie tylko zmniejszyć stany lękowe ale poprawić ogólną jakość życia. Z drugiej strony warto mieć na uwadze to, że wprowadzenie “pro zdrowotnej rewolucji” w swoim życiu wymaga nie lada dyscypliny i samozaparcia. Stąd ta zmiana okazuje się być realna podczas psychoterapii kiedy to terapeuta wspiera nas w kreowaniu motywacji do zmiany, opracowania planu, wdrażaniu i utrwalaniu zmian. Innymi słowy wykwalifikowany specjalista okazuje się być pomocną osobą do tworzenia nowych nawyków.
Zmiana postaw życiowych
Kolejną ważną metodą terapii lęku jest zmiana naszych postaw życiowych. Najbardziej popularne postawy utrwalajace lęk to:
- perfekcjonizm (stawianie sobie i innym nierealistycznie wysokich oczekiwań oraz nadmierne przejmowanie się własnymi błędami i brakami);
- nadmierna potrzeba akceptacji (nadmierna troska o akceptację innych oraz brak zdolności do przyjmowania krytyki);
- nadmierna potrzeba kontroli (nierealistyczne oczekiwanie aby wszystko w życiu było przewidywalne).
Powyższe cechy osobowości są niejednokrotnie głęboko utrwalone i ich korekta wymaga przemyślanych działań. W związku z tym podobnie jak zmiany w stylu życia również praca nad osobowością jest o wiele łatwiejsza i skuteczniejsza pod okiem specjalisty terapeuty.
Terapia farmakologiczna
Wsparcie leków przepisywanych na receptę jest uzasadnione raczej w cięższych stanach lękowych, którym np. towarzyszą napady paniki, które utrudniają codzienne funkcjonowanie pacjenta. W sytuacji kiedy napady paniki są częste, cierpisz na fobię społeczną lub lęk społeczny co utrudnia codzienne funkcjonowanie wtedy lęki pozwalają na tyle ustabilizować nasz stan aby w kolejnym kroku popracować nad lękiem z terapeutą. W takich też sytuacjach farmakologia staje się ważnym element stabilizującym w całym procesie terapii lęku. Z uwagi na sporą gammę środków naturalnych radzenia sobie terapia farmakologiczna nie powinna być jedyną metodą radzenia sobie z nerwicą, tym bardziej nie należy brać leków do końca życia.
Terapia oparta na kontroli paniki
Każdy kto przeżył napad paniki wie, że to jedno z najmniej przyjemnych stanów jakich można doświadczyć w życiu. Dobra wiadomość jest taka, że wprowadzając kilka zmian pod okiem specjalisty można nauczyć się radzić sobie z paniką a nawet z czasem zmniejszyć ilość oraz intensywność napadów paniki. Działania zmierzające do redukcji paniki koncentrują się na opisanych wyżej zmianach w stylu życia jak również pracy na przekonaniach budujących spokojniejszą oraz bardziej akceptującą postawę życiową.
Podsumowanie
Warto podkreślić, że wymienione wyżej metody leczenia nerwicy i zaburzeń lękowych są najbardziej skuteczne kiedy je umiejętnie łączymy ze sobą. Skuteczne w radzeniu sobie z nerwicą jest wsparcie psychoterapeuty, który pomaga pacjentowi zaplanować oraz wprowadzić niezbędne zmiany.