fbpx

Blog

Depresja rozpoznanie symptomów choroby

Depresja i rozpoznanie jej symptomów dlaczego jest ważne?

Rozpoznanie depresji u osoby bliskiej lub u siebie to pierwszy krok to tego aby pokonać to schorzenie. Nie łudźmy się jednak, że jesteśmy w stanie samodzielnie siebie lub kogoś skutecznie zdiagnozować w kierunku depresji. To co możemy zrobić sami to zauważyć pewne symptomy, które mogą nas niepokoić a następnie z pomocą specjalisty dokonać diagnozy aby wykluczyć lub potwierdzić depresję.

Celem tego artykułu jest dostarczenie Ci wskazówek, które pomogą zweryfikować pewne objawy w kierunku depresji. W zależności od wyników tej analizy warto będzie udać się do specjalisty aby uzyskać diagnozę. Pytanie czy powinno nam zależeć na wykryciu i leczeniu depresji?

Okazuje się, że depresja to choroba najszerzej obecnie rozpowszechniona i co gorsze to choroba śmiertelna. Innymi słowy nie leczona nie dość, że istotnie obniża jakość życia człowieka to charakteryzuje się wysoką śmiertelnością. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: „Depresja czy to rzeczywiście jest problem?”

Depresja – jak rozpoznać jej symptomy?

Rozpoznanie epizodu depresyjnego wg. ICD-10*

*Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 (ang. International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems) – dziesiąta wersja Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, czyli medycznej klasyfikacji sporządzonej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Jedną z najprostszych metod jest rozpoznanie epizodu depresyjnego wg. ICD-10.

Dla ustalenia rozpoznania niezbędne jest stwierdzenie utrzymywania się zaburzeń przez co najmniej 2 tygodnie, choć może to być okres krótszy wówczas, gdy objawy osiągają bardzo duże nasilenie.

Kryteria rozpoznawania epizodu depresyjnego wg ICD-10

Objawy podstawowe:

  1. Obniżony nastrój,
  2. Utrata zainteresowań i zdolności do radowania się,
  3. Zmniejszenie energii prowadzące do wzmożonej męczliwości i zmniejszenia aktywności.

Objawy dodatkowe:

  1. Osłabienie koncentracji i uwagi,
  2. Niska samoocena i mała wiara w siebie,
  3. Poczucie winy i małej wartości (nawet w epizodach o łagodnym nasileniu),
  4. Pesymistyczne, czarne widzenie przyszłości,
  5. Myśli i czyny samobójcze,
  6. Zaburzenia snu,
  7. Zmniejszony apetyt.

Depresja a przygnębienie – jak je odróżnić od siebie?

Kluczowe znaczenie w rozpoznaniu depresji ma czas utrzymywania się tego stanu. W związku z tym warto odróżnić depresję od „normalnego” przygnębienia. Pewną podpowiedzią w tym zakresie są cechy różnicujące depresję od przygnębienia opracowanego przez Pużyńskiego**.

** Pużyński S., Depresje i zaburzenia afektywne, Wyd. 5, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2008, ISBN 9788320038286
CechaPrzygnębienieDepresja
Nasilenie

zazwyczaj złe samopoczucie,

„chandra”

Smutek, przygnębienie
Czas utrzymania siękrótki (godziny)Długi (tygodnie, miesiące)
Poczucie chorobyzwykle nie występujeCzęsto występuje
Dezorganizacja aktywności złożonej

zwykle nie występuje

lub mało znacząca

Często występuje

Depresja a przygnębienie – dlaczego warto je odróżnić?

Dlaczego warto te stany to rozróżnić? Otóż smutek, przygnębienie, poczucie samotności  jako stany przejściowe są normalnym zjawiskiem dla osób w pełni zdrowych. Być może mamy przekonania wynikające z wychowania czy też środowiska w którym żyjemy, że tzw. „negatywne emocje” to coś złego, z czym należy walczyć. Tymczasem są to zwyczajne, w wielu przypadkach nawet pożądane stany dla naszego zdrowia. Alarmujące dla nas powinny być sytuacje kiedy stan przygnębienia utrzymuje się dłuższy czas liczony w tygodniach i miesiącach a jego nasilenie odczuwamy jak chorobę, która ogranicza naszą podstawową aktywność życiową.

A co w razie poważnych obaw, że masz symptomy depresji?

W takiej sytuacji dbając o zdrowie i jakość naszego życia warto skonsultować się ze specjalistą psychiatrą czy też psychoterapeutą, którzy będą w stanie postawić diagnozę. Poza tym gdyby się okazało, że potrzebna jest nam pomoc to specjalista będzie w stanie też zaproponować pomocną terapię.

W kolejnym artykule zajmiemy się tematem: jak leczyć depresję?