Depresja i rozpoznanie jej symptomów dlaczego jest ważne?
Rozpoznanie depresji u osoby bliskiej lub u siebie to pierwszy krok to tego aby pokonać to schorzenie. Nie łudźmy się jednak, że jesteśmy w stanie samodzielnie siebie lub kogoś skutecznie zdiagnozować w kierunku depresji. To co możemy zrobić sami to zauważyć pewne symptomy, które mogą nas niepokoić a następnie z pomocą specjalisty dokonać diagnozy aby wykluczyć lub potwierdzić depresję.
Celem tego artykułu jest dostarczenie Ci wskazówek, które pomogą zweryfikować pewne objawy w kierunku depresji. W zależności od wyników tej analizy warto będzie udać się do specjalisty aby uzyskać diagnozę. Pytanie czy powinno nam zależeć na wykryciu i leczeniu depresji?
Okazuje się, że depresja to choroba najszerzej obecnie rozpowszechniona i co gorsze to choroba śmiertelna. Innymi słowy nie leczona nie dość, że istotnie obniża jakość życia człowieka to charakteryzuje się wysoką śmiertelnością. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: „Depresja czy to rzeczywiście jest problem?”
Depresja – jak rozpoznać jej symptomy?
Rozpoznanie epizodu depresyjnego wg. ICD-10*
*Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 (ang. International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems) – dziesiąta wersja Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, czyli medycznej klasyfikacji sporządzonej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).
Jedną z najprostszych metod jest rozpoznanie epizodu depresyjnego wg. ICD-10.
Dla ustalenia rozpoznania niezbędne jest stwierdzenie utrzymywania się zaburzeń przez co najmniej 2 tygodnie, choć może to być okres krótszy wówczas, gdy objawy osiągają bardzo duże nasilenie.
Kryteria rozpoznawania epizodu depresyjnego wg ICD-10
Objawy podstawowe:
- Obniżony nastrój,
- Utrata zainteresowań i zdolności do radowania się,
- Zmniejszenie energii prowadzące do wzmożonej męczliwości i zmniejszenia aktywności.
Objawy dodatkowe:
- Osłabienie koncentracji i uwagi,
- Niska samoocena i mała wiara w siebie,
- Poczucie winy i małej wartości (nawet w epizodach o łagodnym nasileniu),
- Pesymistyczne, czarne widzenie przyszłości,
- Myśli i czyny samobójcze,
- Zaburzenia snu,
- Zmniejszony apetyt.
Depresja a przygnębienie – jak je odróżnić od siebie?
Kluczowe znaczenie w rozpoznaniu depresji ma czas utrzymywania się tego stanu. W związku z tym warto odróżnić depresję od „normalnego” przygnębienia. Pewną podpowiedzią w tym zakresie są cechy różnicujące depresję od przygnębienia opracowanego przez Pużyńskiego**.
** Pużyński S., Depresje i zaburzenia afektywne, Wyd. 5, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2008, ISBN 9788320038286
Cecha | Przygnębienie | Depresja |
Nasilenie | zazwyczaj złe samopoczucie, „chandra” | Smutek, przygnębienie |
Czas utrzymania się | krótki (godziny) | Długi (tygodnie, miesiące) |
Poczucie choroby | zwykle nie występuje | Często występuje |
Dezorganizacja aktywności złożonej | zwykle nie występuje lub mało znacząca | Często występuje |
Depresja a przygnębienie – dlaczego warto je odróżnić?
Dlaczego warto te stany to rozróżnić? Otóż smutek, przygnębienie, poczucie samotności jako stany przejściowe są normalnym zjawiskiem dla osób w pełni zdrowych. Być może mamy przekonania wynikające z wychowania czy też środowiska w którym żyjemy, że tzw. „negatywne emocje” to coś złego, z czym należy walczyć. Tymczasem są to zwyczajne, w wielu przypadkach nawet pożądane stany dla naszego zdrowia. Alarmujące dla nas powinny być sytuacje kiedy stan przygnębienia utrzymuje się dłuższy czas liczony w tygodniach i miesiącach a jego nasilenie odczuwamy jak chorobę, która ogranicza naszą podstawową aktywność życiową.
A co w razie poważnych obaw, że masz symptomy depresji?
W takiej sytuacji dbając o zdrowie i jakość naszego życia warto skonsultować się ze specjalistą psychiatrą czy też psychoterapeutą, którzy będą w stanie postawić diagnozę. Poza tym gdyby się okazało, że potrzebna jest nam pomoc to specjalista będzie w stanie też zaproponować pomocną terapię.
W kolejnym artykule zajmiemy się tematem: jak leczyć depresję?