Depresja czym się charakteryzuje?
Depresja to poważne zaburzenia nastroju, często uniemożliwiające prawidłowe funkcjonowanie na co dzień. Stan ten cechuje się głównie pogorszeniem nastroju, zmniejszeniem energii i aktywności oraz zainteresowań. Osoby cierpiące na depresję jednego dnia funkcjonują normalnie w życiu rodzinnym czy zawodowym a następnego dnia nie mają siły aby wstać z łóżka. Skutki tej choroby mają szeroki negatywny zasięg. Nie tylko wywierają wpływ na osobę chorą ale też na jej najbliższych. Chory na depresję przestaje zauważać jasne strony życia i cieszyć się nimi. Zastępuje je apatia, poczucie beznadziei i cierpienie.
Depresja – co mówią dane globalne?
Obecnie problem depresji w społeczeństwie stał się problemem bardzo rozpowszechnionym. Zgodnie z dokumentem Światowej Organizacji Zdrowia (Mental Health Action Plan 2013-2020), depresja stanowi 4,3% globalnego obciążenia wszystkimi chorobami i jedną z największych pojedynczych przyczyn niesprawności na świecie, szczególnie często występuje wśród kobiet.
Depresja w Polsce
Dane epidemiologiczne dotyczące występowania depresji w społeczeństwie polskim zostały uzyskane z badania „Epidemiologia zaburzeń psychiatrycznych i dostępność psychiatrycznej opieki zdrowotnej EZOP – Polska” (Kondycja Psychiczna mieszkańców Polski, Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, 2012).
Było to badanie przeprowadzone na reprezentatywnej grupie polskiego społeczeństwa w wieku od 18 do 64 r.ż. W badaniu EZOP Polska stwierdzono, że u 3% mieszkańców kraju w wieku produkcyjnym wystąpił w ciągu dotychczasowego życia przynajmniej jeden epizod depresyjny o dowolnym nasileniu.
Badanie EZOP nie obejmuje osób w wieku pow. 65 r. ż. Tymczasem częstość jakichkolwiek zaburzeń depresyjnych w populacji osób po 65 r.ż. ocenia się na około 15-20%, a głębokiej depresji na 2-5%. Zatem depresja jest schorzeniem postępującym wraz z wiekiem.
Depresja – czy w przyszłości sytuacja może ulec poprawie?
Problem ten będzie dotyczył coraz większej grupy polskiego społeczeństwa. Najnowsze dane demograficzne przedstawione w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej w październiku 2014 na Konferencji „Innowacyjność w medycynie”, prognozują, iż w 2030 roku liczba Polaków po 65 roku życia wzrośnie z 4,8 mln do 8,5 mln.
Aż 23 % społeczeństwa, czyli co czwarta osoba w kraju, będzie miała co najmniej 65 lat. W 2025 roku Polacy będą przeciętnie żyli 77,6 lat, a Polki – 83,3 lata.
Wydłużenie przeciętnej długości życia spowoduje, że coraz więcej osób będzie chorowało na schorzenia neurologiczno-psychiatryczno-geriatryczne.
Niekorzystne prognozy są niestety pogłębione przez skutki pandemii Covid-19. Długotrwała izolacja, pogorszenie sytuacji finansowej większości społeczeństwa to główne powody rosnącego napięcia wzmacniającego stany depresyjne.
Depresja a samobójstwa
Depresja jest główną przyczyną samobójstw w Polsce. To oznacza, że depresja jest chorobą śmiertelną. Codziennie odbiera sobie życie 16 osób, a 274 podejmuje próbę samobójczą. W 2013 roku, wg danych Komendy Głównej Policji, odnotowano 6097 samobójstw, to jest około 2 tys. więcej niż w 2012 roku, kiedy było ich 4177. Najnowszy Raport OECD sytuuje Polskę na siódmym miejscu wśród krajów o największym wzroście liczby samobójstw i lawinowym wzroście depresji.
Więcej na temat depresji przeczytasz w artykule: „Depresja czy każdy z nas jest w grupie ryzyka?”