Blog

Depresja czy to rzeczywiście problem?

Czy każdy z nas może zapaść na depresję?

Aby odpowiedzieć na to pytanie należy przeanalizować czynniki powodujące powstanie tego schorzenia.

Depresja – dwa główne czynniki występowania

Występowanie depresji zależy zasadniczo od 2 podstawowych czynników:

– genetycznych czyli biologicznych,

– psychologicznych i środowiskowych.

Zatem niektórzy mają genetyczne skłonności do występowania depresji. Jednak czy to oznacza, że osoby z tej grupy zawsze zapadną na depresję? Niekoniecznie. Aczkolwiek są bardziej podatne niż osoby bez takich obciążeń.  

Jeżeli jeszcze dojdą do tego czynniki środowiskowe typu długotrwały stres w miejscu pracy, problem alkoholowy w rodzinie, przemoc w domu wtedy depresja jest bardzo prawdopodobna.

Depresja – co zwykle prowadzi do tej choroby?

Najczęstszy scenariusz prowadzący do depresji to utrzymywanie przez dłuższy czas stanu silnego stresu. Czynniki powodujące stres są różnorodne i zwykle typowe dla danej grupy wiekowej. Osoby młode mogą być poddane stresowi związanemu z relacjami z rówieśnikami lub problemami z nauką.  Osoby dorosłe czynne zawodowe mogą przechodzić trudności w pracy lub związku partnerskim. Seniorzy borykają się z samotnością, chronicznymi schorzeniami. Niezależnie tego do jakiej grupy należy dana osoba jeżeli zostanie poddana stresowi i nie otrzyma odpowiedniej pomocy wtedy wielce prawdopodobne jest ryzyko zapadnięcia na depresję.

Aby skutecznie leczyć depresję należy najpierw ją rozpoznać Jak to zrobić? Poszukaj odpowiedzi w kolejnym artykule pt.: Depresja rozpoznanie symptomów choroby”